Yeni Kayıt / Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı :     Parola :
  


» Murat Utkucu (Mülkiyeistanbul e-posta) - Mülkiye İneğiyle Gurur Duyuyor...

 

From: mulkiyeistanbul@yahoogroups.com [mailto:mulkiyeistanbul@yahoogroups.com] On Behalf Of Murat Utkucu
Sent: Monday, June 02, 2008 10:04 AM
To: sbfder@yahoogroups.com; Mülkiye Sınıf Postası; mmülkiye; mülkiyeizmir; mulkiyeistanbul; okuyanusgrup@yahoogroups.com
Subject: [mulkiyeistanbul] Mulkiye İnegiyle Gurur Duyuyor

 

MÜLKİYE İNEĞİYLE GURUR DUYUYOR

 

İktidar,   şiddetin "meşru" kaynağı olsa da sadece  kuvvetten ibaret değil. Dil ve simgeler üzerinden kendini yücelten bir kurum.

 

İktidarı tanımlayan isim ve sıfatlara bakın; ezelden ebede uzanan egemenliğin,  göksel ya da dünyevî meşruluk kumaşına sarıldığını görürsünüz. Osmanlı padişahı "Allah'ın yeryüzündeki gölgesidir." Cumhuriyet ise "hayatta en hakiki mürşit olan bilime" dayanır. Avrupalı krallar "İncil"den gücünü alırken "Akıl", burjuvazinin iktidarını haklılaştırır.

 

Simgeler ise, iktidarın gücünü görselleştiriyor. Doğada saygı duyulan güçlü hayvan figürleri milletlerin devlet ya da silahlı kuvvetlerin simgesi olarak sahiplenilir. Türklerin simgesi kurttur. Ruslar için ayı,  Fransızlar için horoz, Amerikalılar için kartal böyle bir simgedir. Aynı güçlü hayvanın birden fazla halk ya da kurum tarafından sahiplenildiği görülür.

 

Peki bu her zaman böyle midir?

 

Mesela  kendine "Çenesi Düşükler" diyen bir ulus var mı? Ya da "Soğuk İnsanlar"  adında bir topluluk. Peki kendisine "İshaller" diyen bir futbol takımı. Bunlara "Pis Savaşçılar"ı, "Acı Kavunlar"ı ekleyin.

 

Kartal, aslan, kaplan dururken simge olarak "Bit"i seçen bir topluluk duydunuz mu?

 

Bu sıfatların hepsi mevcut.  "Bostwana'nın Kalahari çölünde yaşayan Kung Kabilesi"nin totem adları bunlar. Bildik devlet ve iktidar kurumlarının hiçbiriyle tanışmamış dolayısıyla uygar toplumun bunaltı ve bencilliğinden uzak avcı toplayıcı bir halkın kendilerine verdiği adlar.

 

"Avcı toplayıcıların çoğu eşitlikçi demokrasiler oluşturmuştu. Şefleri yoktu. Tepesine tırmanma hayali kurulacak bir siyasi hiyerarşi ya da şirket hiyerarşisi yoktu. Kendisine baş kaldırılacak kimse de yoktu." (1)

 

Bugün toplumsal alanda kullanılan sıfat ve simgelere bakın. Erkeğin, şiddetin ve erkin yüceltildiği anlam dünyası içinde eski kültürün nasıl da boğulduğuna tanık olursunuz. Hele iktidarı temsil eden teşkilatlar için bu çok daha fazla böyle.

 

Ama bunun ülkemizde bir istisnası var.

 

XIX. yüzyıldan  bu yana iktidar ve devletin tam da merkezinde duran bir okul, benimsediği simge ile çemberin dışında bırakıyor kendini…

 

Yaşlı bir imparatorluğa yönetici yetiştirmek üzere kurulmuş, bu görevi genç bir Cumhuriyetin kuruluş yıllarında tek başına omuzlamış ve bugün kısmen de olsa misyonunu devam ettiren bir okuldan söz ediyoruz.

 

Armasında Türkiye Cumhuriyeti ülkesi  olan bir okul.

 

Siyasal Bilgiler Fakültesi ya da bildik adıyla Mülkiye…

 

İşte,  Mülkiye'yi, Kung Kabilesi ile kardeş yapan bir simgesi var!

 

Üstelik gayri resmi bir simge! Buna rağmen okulun bahçesine heykeli dikilmiş  ve okul yönetimleri dahil olmak üzere genç, yaşlı tüm öğrencilerinin severek sahip çıktığı bir simge…

 

Mülkiye'nin ünlü inek figüründen söz ediyoruz. İster istemez akla şu soru geliyor: Nasıl oluyor da devletle özdeşleşen bir okulun simgesi, iktidara bu kadar uzak üstelik dişil bir varlık olabilir?

 

Aslında figür, öğrenci alt kültüründe ne demek istiyorsa tam da onu anlatmakta: Hayatı sadece ders çalışmak olarak anlayan, "idareden yana", kopya vermeyen, arkadaşlarına okuluna  yabancılaşmış, duyarsız öğrenci… Bu tanımın çalışkanlara yönelik karalama kampanyası, yani bir tembel yalanı  olduğu iddia edilse de temelinde "ineklik" kurumuna yönelik siyasi itirazın altını çizmek gerekiyor.

 

Mülkiyeliler tam da bu noktada fark yaratıyorlar.  Bir yandan ağır ders yükünün kendilerine çalışkan olmaktan başka seçenek bırakmadığını ileri sürerken öte yandan "inek" kimlikleri üzerinden kendileriyle "dalga geçmeyi" de biliyorlar. "İneklik ettiklerini" itiraf ederek hedef tahtasına ötekinden önce kendilerini ve okullarını yerleştirebilme cesaretini gösteriyorlar.

 

İkinci fark ilkinden çok daha köklü bir kopuşu ortaya koyuyor.  Orta yerde, iktidarla yan yana anılması imkansız bir simge-hayvan duruyor. Öyle bir simge ki ne savaşçı kimlik edinebilir; ne şiddetiyle korku salabilir; ne de otoritenin pençesi olabilir!  Kadına gönderme yapan kimliğiyle, iktidarla özdeşleşen bir okulun sokağına uğraması bile düşünülemez. Gelin görün ki Mülkiye'nin protokol girişinde misafirleri  inek heykelleri ayakta karşılıyor. Mülkiye ineği, bir anti kahraman olarak selamlıyor öğrencilerini…  Bildik hikayelerde rolü olmayan bir kahraman… Erkek değerler sisteminin tamamen dışında, doğurganlığı ile ana erkil dönemden kalan bir simge…

 

Mülkiye, muhalif sol kimliğiyle biliniyor. Daha sonra hemen tüm sol hareketleri bağrından çıkartacak olan ilk Fikir Kulübünün kurulduğu okul. İnek figürünü alıp kimsenin lafına bakmadan ve  hiçbir komplekse kapılmadan okullarının simgesi yapan öğrencilerin hangi çizgide olursa olsun hayata muhalif tarafından baktıklarını söylemek abartı olur mu? (2) Bahçesinde inek heykeli bulunan bir mektebin iktidarla teması da herhalde farklı olacaktır. Mülkiye tarihi bu farklılığı ortaya koyuyor. Yetmişli yıllarda siyasi cinayetlerle aramızdan koparılan, 12 Eylül rejiminde mezuniyet hakları elinden alınan Mülkiyelileri bu farkın bir sonucu olarak not etmek gerekiyor.

 

Siyasal Bilgiler Fakültesi 2009'da, kuruluşunun  150. yılını kutlayacak. Görkemli kutlamalar için hazırlıklar sürüyor. Şurası gerçek ki, 2009 yılına Mülkiye ineği damgasını vuracak .

 

Sömürü, kudret ve şiddetin, ayak takımından yana  insanlık değerlerine galebe çaldığı şu "mülkiyetli iktidarlar" çağında Mülkiyeliler olarak hep beraber haykırıyoruz.

 

MÜLKİYE, İNEĞİYLE GURUR DUYUYOR!

 

 Utkucu

 

 

(1)     Milyarlarca ve Milyarlarca. Carl Sagan, Tübitak Popüler Bilim Kitapları,  Ankara, 2006,  Syf 34)

(2)     Tüm genellemeler yanlıştır. İstisnalar mümkündür. Miktarı hususunda rivayet muhteliftir.


    Bu içerik 2564 defa görüntülendi.     /         Geri Dön

    Ana Sayfa
    Kurumsal
    Haberler / Duyurular
    Etkinlikler
    Nakkaştepe Projesi
    İstanbul Şubesi Lokali
    Üyelik
    Kan Bankası
    Yayınlar
    Ürünler
    Galeri
    Kariyer
    Linkler
    İletişim

-----------------------------------------
 
 
Müfit Erkarakaş

Sevgili Mülkiyeliler
-----------------------------------------

-----------------------------------------
 
 
-----------------------------------------
 
 
-----------------------------------------
 
 
-----------------------------------------
 
 
Gülseren Karaçizmeli

"ADAY VAR, ADAY VAR"
-----------------------------------------
 
 
Selçuk Yıldız

Elde var...
-----------------------------------------
 
 
-----------------------------------------
 
 
Mehmet Uysal

Akılbilim
-----------------------------------------
 
 
Akın Evren

Buluşma Yeri
-----------------------------------------
 
 
-----------------------------------------


Ana Sayfa İletişim Üye Listesi