Cumhuriyete Giden Uzun İnce Yol

Cumhuriyete Giden Uzun İnce Yol

Öğretim Üyesi Dr. Orhan Çekiç’in sunumuyla 23 Ekim 2022 Pazar günü saat 16.00’da Kuzguncuk’ta.

40 yılı aşkın süredir Cumhuriyet tarihine ilişkin araştırmalarını aralıksız sürdüren Öğretim Üyesi Dr. Orhan Çekiç hocamız bu özel haftada bizlere ‘’ Türk Yakın Çağ Tarihi’nden, Cumhuriyet’in kazanımlarından, Kurtuluş Savaşı’ndan ve Atatürk’ün devrimlerinden’’ bahsettiği özel bir 
konuşma yapacak. 

Öğretim Üyesi Dr. Orhan Çekiç 1943 yılında İskenderun'da dünyaya geldi. İlk ve Ortaokulu İskenderun'da, liseyi Burdur'da tamamladı. Lisans eğitimini 1966 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden, İdare ve Siyaset Bölümünde bitirdi. Yüksek Lisans ve Doktorasını Marmara Üniversitesi'nde tamamladı.
Japonya Büyükelçiliği'nde Kültür Ataşe Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. Ardından IBM ve ITT gibi uluslar arası şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalıştı. Sabah, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yöneticiliklerde bulunan Çekiç BEST FM'de 40 hafta süreyle, “Atatürk'ün Yolunda Bir Arpa Boyu” canlı yayın programında Kurtuluş Savaşını anlattı.

T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanlığını ve T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu, İstinye Ünivetsitesi’nde ve Gedik Üniversitesi’nde çalıştı. 

Halen yurt içi ve yurt dışında konuşmalar yapmakta, konferanslar vermekte olan Orhan Çekiç’in basılı 7 kitabı bulunmaktadır.


Paylaş

Çarşı Caddesi No: 10 34674 Kuzguncuk, İstanbul
0216 492 41 16