Sezai Sarıoğlu - İnsan Ne Zaman Evindedir?

Sezai Sarıoğlu – ‘’ İnsan Ne Zaman Evindedir? ‘’ etkinliğimiz 28 Mayıs 2022 Cumartesi, saat 15.00’de Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi Lokalinde gerçekleşecektir.

 

Kuzguncuk Mülkiyeliler Birliği Lokali

Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi, Çarşı Caddesi No:10 Kuzguncuk/ÜSKÜDAR

 

SEZAİ SARIOĞLU

 

“evde şarkı bittiğinde annem komşuya şarkı almaya gönderirdi

evde komşu bittiğinde annem şarkılara komşu almaya gönderirdi”

 

Sezai Sarıoğlu. 1950 yılında Ordu/Ünye’de doğdu. 12 Eylül 1980 öncesinde Fatsa’da ve Sinop’ta öğretmenlik yaptı. 1979’da, devletle yaşadığı şiddetli geçimsizlik nedeniyle öğretmenlikten istifa etti. 12 Eylül Askeri Diktatörlüğü'nden sonra üç yıl gizli yaşadı. 1983’ten sonra değişik askeri (c)ezaevlerinde siyasi tutuklu ve hükümlü olarak yaşadı. Tahliyesinden sonra, 1990’larda dergiciliğe ve gazeteciliğe başladı. 

 

Özgür Gündem'deki yazılarından oluşan denemelerini “Terspektifler” adıyla kitaplaştırdı. Söyleşilerden oluşan “Doğusu Batısı Olmayan Sözcükler” kitabıyla Musa Anter Gazetecilik Ödülü'nü ve ÇGD (Çağdaş Gazeteciler Derneği) ödülünü kazandı. 

 

Birikim, Söz, Öküz, Sombahar, Ludingirra, Varlık, Pitoresk, Yaratım, Uç, V Özgürlük, Yasakmeyve, vs. gibi şiir dergilerinde şiirleri ve şiir incelemeleri yayımlandı.

 

 Türkiye’de ve değişik ülkelerde, tek kişilik “Annemin Şarkı Sandığı” isimli şiir dinletileri gerçekleştirdi. 

 

İletişim Yayınları’ndan “Nar Taneleri/Gayriresmi Portreler” isimli sözlü tarih kitabı  8. Baskı yaptı.  İstanbul/Kadıköy'de, yedi yıl “Nehir Muhabbetler” başlıklı, konuklarıyla, edebiyat, mizah, şiir, sinema, tarih vs. üzerine etkinlik yaptı. 

 

 “aşk dediğin haram olur” isimli şiir kitabı bir yıl içinde 7. baskıyı yaptı. 5. baskı yapan “kurutma kâğıdı” kitabıyla TTB (Türk Tabipler Birliği’nin düzenlediği Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü kazandı.

 

Edebiyatın yanı sıra değişik konularda (Kıbrıs, Tarihi Sinop Hapishanesi) sözlü tarih çalışmaları sürdürüyor. 

 

15 yıldır yurt içi ve yurtdışında “Tanışmak ve Yeniden Tanışmak” başlıklı anlatı- dinletiler yapıyor... Corona öncesinde Kadıköy BOA SAHNE’de, aylık anlatı-dinleti ve hikaye anlatıcılığına başladı.

 

TYS (Türkiye Yazarlar Sendikası) üyesi...

NARistanbul’da yaşıyor…

NAR’ın dedesi...

 

“evde dil bittiğinde annem komşuya dil ve iyilik almaya gönderirdi

evde şiir bittiğinde annem dillere şiir ve iyilik almaya gönderirdi”


Paylaş

Çarşı Caddesi No: 10 34674 Kuzguncuk, İstanbul
0216 492 41 16